baner - Innowacje

Aktualności

Pakiet MŚP – nowe prawo przegłosowane w Sejmie

opublikowane 15.11.2018 r.

ikona

W przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości Sejm RP uchwalił przygotowany przez Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości tzw. Pakiet MŚP. Wśród najważniejszych zmian, które po zaakceptowaniu przez Senat RP i podpisie Prezydenta RP wejdą w życie znajdują się:

  • możliwość wliczenia kosztów pracy małżonka w koszty uzyskania przychodu,
  • dopuszczenie jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł,
  • ograniczenie obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP w przypadku najmniej wypadkowych branż,
  • skrócenie ze 150 do 90 dni terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT i in.

Pakiet MŚP wprowadza blisko 50 uproszczeń, które z jednej strony mają uprościć prowadzenie działalności gospodarczej, a z drugiej strony wprost prowadzić do zmniejszenia kosztów związanych z działalnością firm. Stanowi on kontynuację reformy prawa bezpośrednio kształtującego warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Szczegółowa informacja o przyjętym przez izbę niższą Pakiecie MŚP znajduje się na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

 

Kluczowe zmiany zostały wprowadzone w dniu 30 kwietnia 2018 r., kiedy to zaczęła obowiązywać tzw. Konstytucja Biznesu. W lipcu weszła w życie z kolei ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Dalsze prace legislacyjne obejmą także wprowadzenie do krajowego prawa nowej formy prawnej prowadzenia biznesu, tj. prostej spółki akcyjnej (zmiana planowana na 2019 r.). W przygotowaniu jest także projekt nowego prawa dotyczącego zakupów publicznych oraz długo wyczekiwana przez przedsiębiorców regulacja kwestii zatorów płatniczych. Tej ostatniej sprawie dedykowana jest opublikowana w kwietniu br. Zielona Księga – Zatory płatnicze w Polsce.

drukuj | powrót do aktualności